Towarzystwo Mieszkaniowe

Czy można sprzedać współwłasność bez zgody współwłaściciela?

czy można sprzedać współwłasność bez zgody współwłaściciela

Jeżeli odziedziczyłeś/aś udział w nieruchomości, to zapewne zastanawiasz się, czy sprzedaż części mieszkania jest możliwa. Często zgłaszają się do nas klienci, którzy pytają o sprzedaż części mieszkania. Udział w nieruchomości może być bowiem problematyczny, zwłaszcza gdy pomiędzy współwłaścicielami występują konflikty. Okazuje się, że udział w mieszkaniu może przynieść więcej szkód i kosztów niż korzyści.

W naszym poradniku odpowiemy na pytanie, czy sprzedaż swojego udziału bez zgodny pozostałych współwłaścicieli jest możliwa.

Kiedy można sprzedać udziały w nieruchomości?

Czy można sprzedać swoją część domu lub mieszkania? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy wyjaśnić, czym jest współwłasność łączna i współwłasność udziałowa. To właśnie od rodzaju współwłasności zależy to, czy możemy zbyć udziały w nieruchomości.

Współwłasność łączna oznacza, że wszyscy współwłaściciele mają takie same prawa do nieruchomości. Przy takim typie współwłasności nie występują udziały.

W przypadku współwłasności udziałowej każdy ze współwłaścicieli ma określony udział ułamkowy we wspólnej nieruchomości.

Przykład 1

Sprawdźmy, czy można sprzedać swój udział bez zgody współwłaściciela (lub kilku współwłaścicieli). Zgodnie z przepisami prawa niestety nie jest to możliwe. Wynika to z tego, że współwłasność nie określa udziałów. Dobrym przykładem jest małżeństwo, które pozostało przy ustawowej wspólności majątkowej. Każdy z małżonków jest współwłaścicielem całości, nie ma przydzielonych udziałów, a zatem nie może ich sprzedać. Ten stan można zmienić i ustanowić rozdzielność majątkową. Również w przypadku rozwodu wspólny majątek dzieli się na udziały.

Przykład 2

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia tematu współwłasność ułamkowa a sprzedaż. Z tego typu współwłasnością mamy bardzo często do czynienia np. w przypadku dziedziczenia nieruchomości lub wspólnego zakupu przez kilka osób. Spadkobiercy lub właściciele lokalu wchodzą wtedy w posiadanie udziałów określonych ułamkiem. Może to być np. ½, 1/3 czy ¼ nieruchomości. Każda z tych osób może dowolnie rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych i np. sprzedać go.

Przeczytaj!  Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania?

To, czy sprzedaż udziału przy braku zgody wszystkich współwłaścicieli jest możliwa, zależy od tego, z jakim rodzajem współwłasności mamy do czynienia.

Sprzedaż mieszkania a kilku współwłaścicieli – czy jest to możliwe?

Już wiesz, kiedy możesz sprzedać swój udział w nieruchomości. Mamy nadzieję, że temat w tym zakresie został wyjaśniony. Zdarza się, że jeden ze współwłaścicieli myśli o sprzedaży całej wspólnej nieruchomości. Powody są dość zrozumiałe, ponieważ udział może nie przynosić żadnych korzyści. Jak przepisy prawa odchodzą do tego tematu?

Zarówno w przypadku współwłasności łącznej, jak i ułamkowej jest możliwa tylko wtedy, gdy wszyscy współwłaściciele zgodzą się na sprzedaż. Dopiero gdy wszyscy dojdą do porozumienia, można rozpocząć proces sprzedaży i przenieść prawa do nieruchomości.

Jeżeli jesteś współwłaścicielem udziałów w mieszkaniu, nie możesz samodzielnie decydować o całej nieruchomości. Masz jedynie prawo do decydowania o swoim udziale. Nie oznacza to, że jesteś bez wyjścia, ponieważ masz szansę odkupić lub przejąć udziały pozostałych współwłaścicieli. Wtedy możesz sprzedać mieszkanie, dom lub inny lokal na własnych warunkach. Jak zatem można przejąć pozostałe udziały?

Na czym polega zniesienie współwłasności?

Zniesienie współwłasności to najlepszy sposób na rozstrzygniecie konfliktów między współwłaścicielami. Jeżeli nie możecie się porozumieć i znaleźć rozwiązania, to wtedy należy podjąć kroki formalne. Jedną z możliwości jest zniesienie współwłasności u notariusza lub w sądzie. Warto jednak wiedzieć, że sporządzenie aktu notarialnego, będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy wyrażą na to zgodę i stawią się w tym samym czasie w kancelarii notarialnej. W przypadku sporów i konfliktów konieczne będzie złożenie wniosku w sądzie.

Najczęściej rezultatem zniesienia współwłasności jest to, że prawo do dysponowania nieruchomością otrzymuje tylko jeden ze współwłaścicieli. Dochodzi do tego w wyniku spłaty pozostałych współwłaścicieli (chyba że przekazanie udziałów odbędzie się nieodpłatnie). Dzięki temu będzie mógł sprzedać całą nieruchomość bez zgody pozostałych osób.

Przeczytaj!  Co to jest i ile wynosi renta dożywotnia za mieszkanie?

Minusem tego rozwiązania jest to, że sprawa sądowa o zniesienie współwłasności może trwać miesiącami, a w skrajnych wypadkach nawet latami. Nie zawsze bowiem współwłaściciele dążą do ugody i kompromisu. Co więcej, takie sprawy nie są przyjemne i wymagają naszego zaangażowania.

Dlatego chcemy Ci zaprezentować pewną alternatywę, która jest szybka i prosta. Jest nią sprzedaż nieruchomości do biura skupu.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości

Chcesz sprzedać udziały, ale nie chcesz angażować się w spory sądowe z innymi współwłaścicielami? Na szczęście masz inne wyjście. Wystarczy, że skontaktujesz się z naszym biurem skupu nieruchomości. Dlaczego skup nieruchomości? Warto rozważyć współpracę z biurem skupu, zwłaszcza w przypadku udziałów, które jest ciężko sprzedać na wolnym rynku. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że osoba prywatna, która szuka mieszkania, w którym może zamieszkać, wynająć czy przeprowadzić remont.

Sprzedaż 1/2 udziału w nieruchomości i nie tylko

Sprzedaż 1/2 udziału w nieruchomości może trwać wtedy bardzo długo, nie mówiąc już o mniejszych ułamkach. Zupełnie inaczej wygląda sprzedaż do profesjonalnego biura skupu, które gwarantuje szybką i bezproblemową sprzedaż.

Nie musisz już martwić się sporami i kłótniami między współwłaścicielami lub długotrwałą sprawą sądową. Co więcej, po sprzedaży nie będziesz już dłużej ponosić kosztów utrzymania swojego udziału. Jest to ciekawa opcja dla tych osób, które nie chcą przejąć całego mieszkania i nie odnoszą żadnych korzyści ze swojego udziału.

Sprzedaż samego udziału przyniesie oczywiście proporcjonalnie niższy zysk niż w przypadku sprzedaży całego mieszkania. Jest to oczywiste, ponieważ zakup udziału jest ryzykowny i wiąże się z poniesieniem dużych nakładów finansowych (np. nabycie pozostałych udziałów, koszty notariusza, remont itd.)

Poznałeś/aś już pierwsze korzyści związane ze sprzedażą udziałów do biura skupu nieruchomości. Są to szybka sprzedaż i pozbycie się uciążliwego (i często kosztownego udziału).

Przeczytaj!  Jak wycenić udział w nieruchomości w 2024?

Od nas otrzymasz gotówkę zaraz po podpisaniu umowy u notariusza i będziesz mógł/a ją przeznaczyć np. na wkład własny do zakupu swojego mieszkania.

Dzięki sprzedaży do biura skupu nieruchomości, które skupuje udziały w nieruchomości, nie musisz przejmować się poszukiwaniem kupca, tym bardziej że sprzedaż udziału na rynku praktycznie graniczy z cudem. Oszczędzasz w ten sposób swój czas i pieniądze. Nie stresujesz się już sprawami sądowymi i sporami z innymi współwłaścicielami.
Podsumowanie

Mam nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości dotyczące sprzedaży udziału w nieruchomości. Już wiesz, w jakich okolicznościach możesz sprzedać swoją część mieszkania. Jeżeli zależy Ci na czasie i chcesz uniknąć długotrwałych sporów, to zapraszamy do naszego biura skupu nieruchomości.