Bardzo często nasi klienci przychodzą do nas z pytaniem, czy ojciec może sprzedać mieszkanie bez zgody dzieci. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy zarówno rodzic, jak i jego dzieci są współwłaścicielami nieruchomości. Zdarza się, to gdy np. odziedziczą nieruchomość mamy lub otrzymają nieruchomość w drodze darowizny.
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od konkretnej sytuacji. W związku z tym nasi specjaliści przygotowali artykuł, z którego dowiesz się:
- Co mówią przepisy o sprzedaży nieruchomości, która należy do ojca i jego dzieci?
- Kiedy ojciec może sprzedać dom bez zgody dzieci?
- Jak sprzedać dom, jeśli właścicielem lub współwłaścicielem jest osoba niepełnoletnia.
- Jak szybko i skutecznie sprzedać udział w domu lub innej nieruchomości.
Sprzedaż wspólnej nieruchomości – czy ojciec może sprzedać dom samodzielnie?
Jak pisaliśmy już na wstępie, ojciec i jego dzieci mogą zostać współwłaścicielami domu w wyniku dziedziczenia, darowizny, a także zakupu. Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, że ojciec wraz ze swoimi dziećmi dziedziczą dom po zmarłej matce. Oznacza to, że każdy z nich ma ułamkowe udziały w nieruchomości i w związku z tym nabywa prawo do korzystania z nieruchomości. Od tej pory decyzje dotyczące np. remontu i napraw powinni podejmować wspólnie.
Co w sytuacji, gdy ojciec będzie chciał sprzedać dom bez zgody dzieci? Przepisy prawa uniemożliwiają przeprowadzenie transakcji sprzedaży bez pozyskania zgód współwłaścicieli. Jeżeli dom jest wspólną własnością ojca i dzieci, to jego sprzedaż wymaga zgody każdego z nich. Może się też okazać, że dzieci wyrażą zgodę na sprzedaż domu, ale wtedy wszyscy razem muszą stawić się u notariusza.
Wystarczy jednak, że jedno z dzieci nie wyrazi zgody na przeprowadzenie transakcji, to wtedy do sprzedaży domu nie dojdzie. Niestety, taka sytuacja może prowadzić do wielu nieporozumień i kłótni w rodzinie. Rozwiązaniem jest wtedy zniesienie współwłasności nieruchomości lub sprzedaż udziałów.
Sprzedaż udziałów w nieruchomości przez ojca i dzieci
Sprzedaż domu może być powodem sporów w rodzinie. Każda z osób może mieć inne pogląd na to, w jaki sposób wykorzystać nieruchomość. Ojciec, który potrzebuje pieniędzy, będzie dążył do sprzedaży domu. Dzieci z kolei z powodów sentymentalnych lub praktycznych będą chciały nieruchomość pozostawić i w niej zamieszkać.
Zniesienie współwłasności nieruchomości to jeden ze sposobów zakończenia sporu. Drugi z nich to sprzedaż własnego udziału. Każdy współwłaściciel ma prawo sprzedać swoją część nieruchomości. W praktyce oznacza to, że jeżeli ojciec chce sprzedać dom, a jego dzieci nie wyrażą na to zgody, to wtedy może sprzedać swój udział. Działa to też w drugą stronę – dzieci też mogą sprzedać swoje udziały.
Powodem takiej decyzji są często potrzeby finansowe każdego z właścicieli, brak korzyści z posiadania udziału, chęć wyprowadzki i zakupu własnej nieruchomości. Ważne jednak jest to, że zarówno ojciec, jak i jego dzieci mogą rozporządzać swoim udziałem. Nie muszą prosić o zgodę na jego sprzedaż, a transakcję mogą zawrzeć w dowolnym momencie i na własnych warunkach.
Jak szybko możesz sprzedać swój udział? O tym napiszemy w podsumowaniu artykułu.
Dowiedz się, na czym polega zniesienie współwłasności
W większości znanych nam przypadków współwłasność rodzi konflikty i problemy, które z biegiem czasu mogą narastać. Zdawać by się mogło, że ojciec i dzieci powinny żyć w zgodzie, ale niestety tak nie jest, gdy w grę wchodzą kwestie mieszkaniowe czy finansowe. Różne cele życiowe, brak chęci uczestniczenia w kosztach utrzymania nieruchomości, problemy ze wspólnym korzystaniem z pomieszczeń, które znajdują się w domu to zarzewie kłótni i problemów.
Taka sytuacja jest na dłuższą metę męcząca, dlatego warto pomyśleć o zniesieniu współwłasności i zakończyć konflikt. Można tego dokonać na dwa sposoby – u notariusza lub w sądzie.
Na czym polega zniesienie współwłasności? Są trzy możliwości:
- Przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli najczęściej z obowiązkiem spłaty pozostałych.
- Fizyczny podział nieruchomości,
- Sprzedaż na licytacji komorniczej.
Zastanówmy się teraz, czy lepiej iść do sądu, czy załatwić sprawę u notariusza. W przypadku postępowania sądowego wystarczy, żeby jeden ze współwłaścicieli złożył wniosek o zniesienie współwłasności. Sąd rozpatrując sprawę, będzie musiał wziąć pod uwagę interesy wszystkich współwłaścicieli. Na tej podstawie podejmie decyzję o podziale nieruchomości.
Wadą postępowania sądowego jest to, że trwa bardzo długo i jest bardzo stresujące dla każdego uczestnika, zwłaszcza gdy występują wzajemne oskarżenia. Na pewno nie można liczyć na szybkie rozwiązania sporu.
Zniesienie współwłasności u notariusza to szybszy i prosty sposób na zniesienie współwłasności. Nie zawsze jednak można skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ konieczna jest pełna zgodna wszystkich współwłaścicieli, co do podziału domu.
Sprzedaż nieruchomości w sytuacji, gdy ojciec jest jedynym właścicielem
Każdy właściciel domu (lub innej nieruchomości) ma prawo podjąć decyzję o sprzedaży nieruchomości. Dotyczy to również ojca, jeśli jest jedynym właścicielem domu. Nie musi on wtedy prosić dzieci o zgodę na przeprowadzenie takiej transakcji. Sprzeciw dzieci nie będzie miał żadnego znaczenie, ponieważ los nieruchomości jest w rękach właściciela. Przepisy prawa są w tym przypadku jednoznaczne.
W przypadku rodziny trudno jednak zapomnieć o aspekcie emocjonalnym i relacjach na linii ojciec – dziecko. W przypadku sprzedaży domu bez konsultacji z bliskimi może dojść do konfliktu, a nawet zerwania więzi rodzinnych.
Sprzedaż domu bez zgody niepełnoletnich dzieci – czy jest możliwa?
Jeżeli myślimy o właścicielu domu lub mieszkania, to najczęściej myślimy o dorosłej osobie. Często jednak zdarza się, że właścicielem lub współwłaścicielem domu zostaje osoba niepełnoletnia np. w drodze spadku lub darowizny.
Należy zadać sobie wtedy pytanie, czy ojciec może sprzedać nieruchomość, jeśli dzieci są niepełnoletnie. Czy potrzebuje ich zgody? Jakich formalności należy dokonać, żeby zgodnie z prawem sprzedać taką nieruchomość. Jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 18 lat, to należy przede wszystkim udać się do sądu opiekuńczego.
Sąd rodzinny po przeanalizowaniu sytuacji musi wyrazić zgodę na dokonanie czynności przekraczające zwykły zarząd majątkiem dziecka, żeby sprzedaż domu mogła dojść do skutku. Zgodnie bowiem z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym
„Niedopuszczalne jest także wyrażanie zezwolenia przez rodziców na dokonanie takich czynności przez dziecko bez wcześniejszej zgody sądu opiekuńczego”
Warto również zajrzeć do Art. 583. KPC – Zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka
„Zezwolenia na dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka lub na wyrażenie przez rodziców zgody na dokonanie takiej czynności przez dziecko sąd opiekuńczy udziela na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego. Postanowienie sądu opiekuńczego w tym przedmiocie staje się skuteczne dopiero z chwilą uprawomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone, jeżeli na podstawie zezwolenia powstały skutki prawne względem osób trzecich”.
Sąd rodzinny, który będzie podejmował decyzję, weźmie pod uwagę legalność czynności prawnej oraz jej skutki dla małoletniego. Sąd musi bowiem brać pod uwagę interes finansowy dziecka.
Należy podkreślić, że sprzedaż domu, który należy do dziecka, będzie bezwzględnie nieważna, jeżeli rodzice nie uzyskali zgody sądu opiekuńczego.
Jak szybko sprzedać swój udział w domu lub innej nieruchomości?
Odziedziczyłeś/aś udział w domu lub w mieszkaniu? Nie możesz dogadać się z innymi współwłaścicielami? Sprzedaż udziału na wolnym rynku może być trudna. Rzadko kto decyduje się na zakup udziału, jeśli nie może korzystać z całego mieszkania i czerpać z niego pożytków.
Warto w takiej sytuacji skontaktować się z profesjonalnym biurem skupu nieruchomości. Nasze biuro skupu www.towarzystwomieszkaniowe.pl specjalizuje się w skupie nieruchomości trudnych. Przeprowadziliśmy wiele takich transakcji na terenie całej Polski. Co oferujemy:
- Szybką procedurę skupu, która trwa najczęściej kilka dni.
- Proste i przejrzyste procedury.
- Bezpłatną wycenę nierucmości, którą otrzymasz wraz z atrakcyjną ofertą skupu.
- Pomoc na każdym etapie transakcji,
- Płatność gotówką zaraz po podpisaniu aktu notarialnego.
Zapraszamy do kontaktu!