Towarzystwo Mieszkaniowe

Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej – czy to w ogóle możliwe?

sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej

Nasz kolejny blogowy wpis będzie poświęcony sprzedaży mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej. Klienci, którzy zgłaszają się do naszego biura, często pytają, czy sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej jest możliwa.

Odpowiadamy wprost – nie ma żadnych przeszkód, żeby sprzedać taką nieruchomość. Co więcej, na rynku nieruchomości mamy dość często do czynienia z takimi transakcjami. Jest to dobra wiadomość dla sprzedających, którzy mają szansę zbyć nieruchomość, nawet jeśli są w trakcie zakładania księgi wieczystej.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta jest jednym z najważniejszych dokumentów związanych z nieruchomością. Zawiera informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Za prowadzenie ksiąg wieczystych odpowiadają sądy rejonowe. Obecnie istnieje publiczny rejestr ksiąg wieczystych on-line, do którego ma dostęp każdy zainteresowany.

Księga wieczysta składa się z czterech działów:

  • Dział I zawiera podstawowe informacje o nieruchomości, takie jak adres, powierzchnia, numer działki oraz sposób korzystania z nieruchomości.
  • Dział II gromadzi dane o właścicielach nieruchomości lub użytkownikach wieczystych. Znajdują się tu również informacje o współwłasności oraz przysługujących prawach własnościowych.
  • Dział III obejmuje informacje o ograniczeniach w korzystaniu z nieruchomości, takich jak służebność, hipoteka, prawa pierwokupu oraz inne roszczenia, które mogą obciążać nieruchomość.
  • Dział IV zawiera wpisy dotyczące hipotek ustanowionych na nieruchomości, które stanowią zabezpieczenie kredytów i pożyczek.

Księga wieczysta daje pewność co do stanu prawnego nieruchomości. Przed zakupem nieruchomości można sprawdzić, kto jest jej właścicielem oraz czy nie jest obciążona prawami osób trzecich. Wpisy w księdze wieczystej mają charakter jawny i publiczny, co oznacza, że właściciele nieruchomości są chronieni przed nieuczciwymi działaniami osób trzecich. Każdy może sprawdzić, kto jest prawowitym właścicielem nieruchomości.

Przeczytaj!  Jeden ze spadkobierców nie chce sprzedać mieszkania – co zrobić w takim wypadku?

Dzięki publicznemu dostępowi do ksiąg wieczystych każda zainteresowana osoba może zweryfikować informacje dotyczące nieruchomości. Umożliwia to transparentność transakcji i ogranicza ryzyko oszustw.

Wpisy w księdze wieczystej są niezbędne do ustanawiania i przenoszenia praw rzeczowych na nieruchomości, takich jak hipoteki, służebności czy użytkowanie wieczyste.

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej – wady

Zgodnie z przepisami prawa założenie księgi wieczystej w Polsce nie jest obowiązkowe. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby takie mieszkanie sprzedać. Taka sytuacja może być jednak problematyczna i ryzykowna dla potencjalnych nabywców, którzy nie mają pewności co do stanu prawnego nieruchomości.

Do najważniejszych ryzyk zaliczymy:

  1. Brak możliwości powołania się na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych.
  2. Brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości.
  3. Brak możliwości zweryfikowania stanu prawnego nieruchomości (dożywocie, prawo pierwokupu), sytuacji finansowej właściciela.
  4. Po transakcji kupna-sprzedaży może się okazać, że komornik wszczął egzekucję z nieruchomości z powodu jej zadłużenie.
  5. Ryzyko zakupu lokalu z ustanowioną hipoteką na rzecz wierzyciela.

Mieszkanie bez księgi wieczystej z pewnością zainteresuje kupca, który ma gotówkę i szuka atrakcyjnej okazji. Jednak znalezienie takiej osoby może trwać bardzo długo.

Typowi kupcy, którzy szukają nieruchomości, żeby zrealizować własne cele mieszkaniowe, będą unikali tego typu ofert. Nie jest też możliwe zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ponieważ brak księgi wieczystej stanowi ryzyko dla banku.

Dlatego musisz się przygotować na pewne niedogodności. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, żeby szybko sprzedać mieszkanie, które nie ma księgi wieczystej.

Sprzedaż mieszkanie bez wpisu do księgi wieczystej – praktyczne wskazówki

Zakup mieszkania bez księgi wieczystej może być świetną okazją dla kupującego. W takiej sytuacji jedna i druga strona transakcji mogą zabezpieczyć swoje interesy i uzgodnić warunki transakcji.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży. W takiej umowie mogą się pojawić zapisy, które zobowiążą sprzedającego do założenia księgi wieczystej. Dopiero po dokonaniu tej czynności dojdzie do podpisania aktu notarialnego przenoszącego prawo własności na nowego właściciela. Sprzedający również może zabezpieczyć swoje interesy i zażądać zadatku lub zaliczki.

Przeczytaj!  Sprzedaż nieruchomości z lokatorem, jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Taka transakcja może jednak trochę się przedłużyć. Sprzedający musi bowiem złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej i oczekiwać na decyzję sądu wieczystoksięgowego. Jednak jest to jedyny sposób, żeby pozbyć się obaw związanych z zakupem mieszkania bez księgi.

Jest jeszcze jeden sposób, który pozwoli rozwiać wątpliwości jednej i drugiej strony umowy. Możliwe jest bowiem założenie księgi wieczystej przy podpisywaniu aktu notarialnego. Kluczowa będzie tutaj rola notariusza, który zgłosi wniosek do odpowiedniego sądu i zadba, żeby kupiec został ujawniony w księdze wieczystej.

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej – czy otrzymam kredyt hipoteczny?

Z reguły banki nie udzielają kredytów hipotecznych na zakup mieszkania bez księgi wieczystej. Czasami jest to możliwe, gdy przedmiotem transakcji jest mieszkanie spółdzielczo-własnościowe, które zazwyczaj nie mają założonej księgi wieczystej. Dlaczego banki nie chcą finansować zakupu takich mieszkań? Nieruchomość to podstawowe zabezpieczenie kredytu, a na rzecz banku zostaje ustanowiona hipoteka, którą wpisuje się do księgi wieczystej.

Co to oznacza dla sprzedającego? Przede wszystkim ograniczenie grupy potencjalnych kupców. Mieszkaniem bez księgi będą zatem zainteresowane osoby, które dysponują gotówką.

Warto też na ten temat spojrzeć z innej strony. Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania bez księgi wieczystej, to nie możesz starać się np. o pożyczkę hipoteczną, która pozwoli Ci sfinansować wydatki związane np. z remontem nieruchomości.

Jak szybko sprzedać mieszkanie w trakcie zakładania księgi wieczystej?

Już wiesz, że brak księgi wieczystej nie jest przeszkodą w sprzedaży mieszkania. Co jednak w sytuacji, gdy zależy Ci na czasie?

Szybka i bezproblemowa transakcja jest możliwa, jeśli nawiążesz współpracę z profesjonalnym biurem skupu nieruchomości. Nasza firma skupująca www.towarzystwomieszkaniowe.pl specjalizuje się w kupnie nieruchomości problematycznych na terenie całego kraju.

Sprawdź, co gwarantujemy:

  • Szybką sprzedaż za gotówkę,
  • Proces oparty jasnych i zrozumiałych procedurach,
  • Sfinalizowanie transakcji w kilka dni,
  • Bezpłatną i profesjonalną wycenę nieruchomości,
  • Pomoc w załatwieniu formalności.
Przeczytaj!  Jakie długi prowadzą do egzekucji komorniczej?

Sprzedaż mieszkania do biura skupu nieruchomości jest bardzo korzystna. Nie musisz tracić czasu na poszukiwanie kupca i niezliczone prezentacje. Towarzystwo Mieszkaniowe skupuje mieszkania bez księgi wieczystej, z długami i z trudną sytuacją prawną. Jesteśmy zainteresowani również skupem udziałów w nieruchomości, co jest naszą dużą przewagą konkurencyjną.