Planujesz sprzedaż mieszkania? Bądź przygotowany/a na długi marsz, ponieważ proces sprzedaży lokalu wymaga dużo czasu i pełnego zaangażowania. Jednak zanim ogłosisz chęć sprzedaży domu lub mieszkania, to zdobądź, choć podstawową wiedzę na temat procesu sprzedaży.
W pierwszym kroku konieczne będzie skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów, bez których sprzedaż nieruchomości nie będzie możliwa. Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania? Tego dowiesz się z poradnika przygotowanego przez naszych ekspertów.
Dokumentacja i formalności – jak przejść przez ten etap?
Z naszego doświadczenia wiemy, że klienci nie lubią formalności, biurokracji i zbierania potrzebnych dokumentów. Jest to czasochłonny i długi proces, a lista dokumentów jest długa. Warto przygotować taką listę, zanim oficjalnie ogłosimy sprzedaż nieruchomości. Potencjalni kupcy na pewno będą chcieli wiedzieć, czy masz dokument potwierdzający Twoje prawo do mieszkania, czy jest ono zadłużone itd. Chcąc ułatwić Ci sprawę sprzedaży lokalu, przygotowaliśmy listę najważniejszych dokumentów.
Lista najważniejszych dokumentów
Już wiesz, że do sprzedaży mieszkania potrzebujesz wielu dokumentów. Poznaj formalności, które są niezbędne w procesie zbycia nieruchomości, żeby przebiegł on bezproblemowo i po Twojej myśli. W tym artykule podpowiemy Ci jak się do tego zabrać. Na początku warto przypomnieć, że umowa kupna-sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego. Notariusz jako instytucja zaufania publicznego z pewnością sprawdzi, czy masz wszystkie dokumenty, które są konieczne do sfinalizowania transakcji.
Pamiętaj, że lista dokumentów, które musisz przedłożyć u notariusza, może się różnić, np. w zależności od rodzaju nieruchomości i praw, które Ci w stosunku do niej przysługują. Na początek zapoznaj się z podstawową listą dokumentów, która wygląda następująco:
- Dokument potwierdzający Twoją tożsamość, czyli dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Notariusz rozpocznie czynności związane z podpisaniem aktu notarialnego, dopiero po okazaniu dokumentów tożsamości.
- Akt potwierdzający Twój tytuł prawny do nieruchomości. Może on mieć formę umowy kupna mieszkania zawartej u notariusza, umowy darowizny lub prawomocnego orzeczenia sądu o nabycie mieszkania w spadku.
- Jeżeli mieszkanie zostało nabyte w drodze dziedziczenia, darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności, to potrzebne będzie również zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatku od spadków i darowizn lub zwolnieniu z niego bądź przedawnieniu tego podatku.
- Odpis z księgi wieczystej, jeżeli lokal ma założoną księgę wieczystą.
- Zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich lokatorów wraz z oświadczeniem zawierające termin ich wymeldowania lub listę lokatorów, zamieszkujących mieszkanie.
- Zaświadczenie o braku zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych oraz wobec wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.
- Jeżeli mieszkanie jest obciążone hipoteką na rzecz banku, to potrzebne będą oświadczenie wierzyciela hipotecznego o saldzie zadłużenia i warunkach, które należy spełnić, żeby doszło do zwolnienia z hipoteki oraz zgoda na wykreślenie hipoteki z KW, jeśli zostaną spełnione ww. warunki.
- Jeżeli jesteś właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, to konieczne będzie zaświadczenie wystawione przez spółdzielnię o Twoim prawie do lokalu.
- Świadectwo charakterystyki energetycznej (obowiązkowe od 2023 r.).
Dodatkowe informacje:
- Jeżeli sprzedajesz mieszkanie razem ze swoim małżonkiem, to wtedy musicie obydwoje złożyć podpis pod umową lub przedstawić dokument potwierdzający rozdzielność majątkową.
- Jeżeli sprzedającym jest osoba prawna, np. jedna ze spółek prawa handlowego, to wtedy potrzebne będą następujące dokumenty:
- Umowa lub statut spółki, w których dokładnie opisano zakres kompetencji jej organów.
- Uchwała właściwego organu, w której spółka wyraża zgodę na kupno lub sprzedaż nieruchomości.
Jak potwierdzić prawo do nieruchomości u notariusza?
Jednym z najważniejszych dokumentów, które musisz dostarczyć do notariusza, są dokumenty, które potwierdzą, na jakiej podstawie zostałeś/aś właścicielem nieruchomości. Mogą one mieć formę:
- umowy sprzedaży,
- umowa darowizny oraz akt poświadczenia dziedziczenia,
- ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego postanowienia sądu, który na przykład stwierdził zasiedzenie.
Dokument ten jest ważny dla kupującego również z innych powodów, zawiera bowiem takie informacje jak powierzchnia nieruchomości czy informacja o służebności, która może stanowić poważny kłopot dla kupującego.
Co to jest służebność?
Służebność mieszkania to rozwiązanie prawne, które przysługuje konkretnej osobie. Służebność polega na tym, że właściciel nieruchomości podpisuje umowę z tą osobą, która na jej podstawie otrzymuje prawo do korzystania z mieszkania w ustalonym zakresie i czasie. Służebność osobista kończy się najpóźniej w dniu śmierci służebnika.
Dokumenty urzędowe potrzebne do sprzedaży mieszkania
Do aktu notarialnego potrzebne Ci będą również różnego rodzaju pisma urzędowe, które przydadzą się głównie wtedy, jeśli nieruchomość odziedziczyłeś/aś lub otrzymałeś/aś w spadku.
Do umowy sprzedaży należy załączyć zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, o tym, że:
- zapłaciłeś/aś podatek od spadków i darowizn w całości,
- zostałeś/aś zwolniony/a z obowiązku opłacenia tego podatku bądź zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.
Dodatkowe dokumenty to:
- zaświadczenie z gminy, które potwierdzi, że nieruchomość nie jest objęta uchwałą Rady Gminy o ustanowieniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji,
- zaświadczenie, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, co jest istotną informacją dla kupca,
- zaświadczenie o braku zadłużenia w opłatach za czynsz i z tytułu opłat eksploatacyjnych.
Mam kredyt hipoteczny i chcę sprzedać mieszkanie
Jeśli masz mieszkanie z kredytem hipotecznym, to możesz je sprzedać w każdej chwili. Twoim zadaniem będzie tylko poinformować bank o planach sprzedaży lokalu i zawnioskowanie do banku o odpowiednie zaświadczenia.
Jeżeli lokal jest obciążony hipoteką to na spotkanie u notariusza, musisz dostarczyć zaświadczenie z banku o aktualnym saldzie zadłużenia z tytułu kredytu hipotecznego oraz promesę o wykreśleniu hipoteki po spłacie kredytu.
Informacje, które powinny pojawić się w zaświadczeniu to:
- Twoje dane,
- aktualne saldo zadłużenia do spłaty,
- numer konta, na które kupujący powinien wpłacić kwotę ustaloną w akcie notarialnym,
- termin spłaty kredytu,
- zgoda banku na jednorazową spłatę wierzytelności.
Dodatkowa informacja:
Dowiedz się w banku kredytującym, czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego należy zapłacić prowizję. Jest to możliwe, gdy nie minęły jeszcze trzy lata od podpisania umowy (kredyt z oprocentowaniem zmiennym) lub w każdym momencie spłaty (kredyt z oprocentowaniem stałym).
Księga wieczysta – dlaczego jest potrzebna?
W księdze wieczystej znajdują się najważniejsze informacje na temat nieruchomości, która jest podmiotem sprzedaży. Księgę wieczystą każdej nieruchomości (jeśli znasz jej numer) możesz sprawdzić on-line w publicznym rejestrze. Jest on dostępny dla każdego. Numer księgi wieczystej znajdziesz w dokumencie nabycia mieszkania lub domu.
Najważniejsze informacje o nieruchomości, jakie znajdują się w księdze wieczystej.
- potwierdzenie kto jest właścicielem mieszkania,
- powierzchnia mieszkania,
- przeznaczenie nieruchomości,
- czy nieruchomość jest obciążona długami, np. hipoteką na rzecz banku lub ma zajęcia komornicze,
- czy na nieruchomości ustanowiono służebność, prawo pierwokupu lub odkupu.
Księgę wieczystą powinien dokładnie przeczytać i przeanalizować zarówno sprzedający, jak i kupujący. Księgi wieczyste to bardzo ważny dokument, uwiarygodniony przez instytucje publiczne. Dzięki temu daje gwarancję bezpiecznego obrotu nieruchomościami.
Szybka sprzedaż mieszkania
Jeżeli zależy Ci na szybkiej sprzedaży mieszkania, to skontaktuj się z naszym biurem skupu. Zaoszczędzisz w ten sposób swój czas i pieniądze. Sprzedaż mieszkania do profesjonalnego biura skupu trwa tylko kilka dnia, a w tym czasie możesz liczyć na nasze wsparcie, np. w kompletowaniu dokumentów. Płacimy gotówką lub szybkim przelewem zaraz po podpisaniu aktu notarialnego.